انواع کمپرسور کولر گازی
کاربرد کمپرسور در کولر گازی چیست ؛ انواع کمپرسور در کولر گازی

کمپرِسور (به انگلیسی: Compressor) یک دستگاه مکانیکی است که با کاهش حجم گازها، فشار آن‌ها را افزایش می‌دهد. در برخی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات، کمپرسورها هوا را فشرده کرده و به قسمت احتراق می‌فرستند و همچنین در این پست قصد داریم به معرفی انواع کمپرسور موجود در کولر گازی و کاربرد انها بپردازیم ، در ادامه با فروشگاه لوازم خانگی اشکان کالا همراه باشید .

کاربرد کمپرسور در کولر گازی چیست

استاد کار:

کمپرسور با مصرف انرژی الکتریکی، گاز مبرد را از اواپراتور دریافت می کند، آن را فشرده میکند و به سمت کندانسور میفرستد. به بیان ساده تر : کمپرسور وسیله ای برقی است که با فشرده کردن گاز، فشار آن را زیاد میکند. احتمالا همین ابتدا متوجه شده اید که یک کمپرسور، بخش اصلی یک کولر گازی است.

در کولر گازی ها سه نوع کمپرسور پرکاربرد هستند

معرفی سه نوع کمپرسور پرکاربرد در کولر گازی:

  • کمپرسور پیستونی (Reciprocating)
  • کمپرسور روتاری (Rotary)
  • کمپرسور اسکرال (Scroll)

نحوه کار کمپرسور اسکرال در کولر گازی

در ابتدا از همه به معرفی و توضیح کمپرسور اسکرال میپردازیم ، این کمپرسور بیشتر در چیلر و یا سردخانه هایی که نیاز به ظرفیت بالایی ندارند کاربردی است و مشاهده میشود .

کمپرسور اسکرولی
کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال برای تراکم حجم بیشتری از گاز و رساندن آن به دما و فشار بالا کاربرد دارد و این عمل را به کمک دو مارپیچ حلزونی (اسکرال) ثابت و دوار (چرخش بدون گردش) انجام می‌دهد.

بخار مبرد سرد به داخل مارپیچ ثابت کشیده شده و بین دو مارپیچ متراکم شده و در نهایت از وسط مارپیچ ثابت به طور یکنواخت خارج می‌شود.

کاربرد کمپرسور های روتاری در کولر گازی

کمپرسور روتاری کولر گازی
کمپرسور روتاری کولر گازی

استاد کار: کمپرسور های روتاری دارای مکانیزم جا به‌ جایی مثبت و از نوع چرخشی هستند. در این نوع کمپرسورها با گردش ۳۶۰ درجه ای تیغه ها عمل مکش و کمپرس ماده مبرد انجام می گیرد.

مطلب فوق العاده دیگر در زمینه کمپرسور ها داریم که ممکن است بپسندید:

کمپرسور چیست؟ کاربرد کمپرسور اینورتر در یخچال

همانطور که گفته شد این گاز بعد از چرخش کمپرسور فشار به مراتب بالاتری نسبت لحظه ورود پیدا خواهد کرد. همین فشار بالا باعث خروج سریع و پرتابی گاز از قسمت خروجی می شود.

کمپرسورهای روتاری برای مناطقی که فشار هوا بالاست مناسب هستند. ظرفیت این کمپرسورها معمولا بین ۷۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ BTU است.

کمپرسور پیستونی
کمپرسور پیستونی ، کاربرد کمپرسور در کولر گازی

نحوه کارکرد کمپرسور پیستونی

این کمپرسورها عمر زیادی دارند و از لحاظ مصرف هم مصرف کمی دارند ولی عیب خاصی که می‌توان برای این نوع کولر گازی ها به آن اشاره کرد ، صدای آن است.

کولر گازی هایی که کمپرسور پیستونی دارند صدای زیادی تولید می‌کنند و گاهی ممکن است این صدا آزاردهنده نیز باشد. البته سرویس کاری کولر گازی به صورت دوره ای، باعث کاهش صدای آن می شود.

مطلب فوق العاده ی دیگری در زمینه نصب کولر گازی داریم که ممکن است بپسندید:

آموزش نصب کولر گازی به صورت کامل و اصولی

پرشین کمپرسور:

این سری کمپرسورهای پیستونی که به کمپرسورهای رفت و برگشتی نیز معروفند , معمولابه چهار دسته عمده تقسیم میشوند در ادامه به این 4 دسته میپردازیم:

کمپرسور های مناسب کارهای صنعتی کوچک

  • کمپرسورهای فشار ضعیف ( حد اکثر تا ۱۵ بار) : این کمپرسورها عموما دارای مخازن با حجم از ۱۵۰ لیتر الی ۱۰۰۰ لیتر می باشند ، توان مصرفی آنها از ۱٫۵ اسب تا ۱۰ اسب بخار و میزان هوادهی از ۱۰۰ الی ۱۲۰۰ لیتر در دقیقه میباشند و عمدتا برای مصارف کم و کارهای صنعتی کوچک و یا کارگاههای با مصارف هوای فشرده پایین استفاده میشوند .

کمپرسور های با فشار متوسط

  • کمپرسور های فشار متوسط ( فشار کاری حداکثر ۴۰ بار) : این کمپرسور ها بیشتر در دستگاههای تزریق بادی برای تولید ظروفی مانند : بطریهای پت استفاده میشود ، البته کاربردهایی در صنایع دیگر هم دارد .

بوستر کمپرسور ، تسریع بیشتر حرکت پیستون ها

  • بوستر کمپرسورها : بوستر کمپرسورها بیشتر در کمپرسورهای اسکرو که با استفاده از روغن کار می کنند استفاده می شوند. سیستم روغن کاری اجبای در این سیستم ها باعث می شود همواره حرکت پیستون ها سریع تر انجام شود. این دستگاه ها به کمپرسور ها اجازه می دهند در شرایط بد آب و هوایی که باعث کاهش بازده کمپرسور اسکرو یا روتاری می شود فعالیت بیشینه داشته باشند.

کمپرسور های قوی مناسب صنایع نظامی

  • کمپرسورهای فشار قوی : این کمپرسور ها معمولا محدوده فشار از ۷۵ بار تا ۵۰۰ بار را پوشش میدهند ولی پرمصرف ترین آنها در محدوده ۲۰۰ بار میباشد و عموما کاربردهایی مانند : پرکردن سیلندر تفنگهای بادی ، پرکردن کپسولهای غواصی ، صنایع نظامی و پرکردن سیلندر های CNG و غیره دارند .

کمپرسور پیستونی کولر گازی ، عملکردی مشابه خودرو

کمپرسور های پیستونی عملکردی مشابه خودرو دارند به این صورت که عمل تبرید یا همان سرد سازی در کولر گازی توسط یک پیستون و سیلندر انجام می‌شود.

عملکرد مشابه کمپرسور پیستونی به خودرو
عملکرد مشابه کمپرسور پیستونی به خودرو

مبرد موجود در محفظه کمپرسور کولر به وسیله یک سیستم مکنده به داخل سیلندر فرستاده می‌شود. پیستون به پایین حرکت کرده مبرد را متراکم می‌کند و با فشار زیاد به داخل سیستم تهویه مطبوع می‌فرستد.

مطلب فوق العاده ی دیگری در زمینه بهترین کولر گازی برای مناطق گرمسیر داریم که ممکن است بپسندید:

 بهترین کولر گازی برای خوزستان و مناطق گرمسیر ۲۰۲۰

یکی از قدیمی ترین کمپرسور ها

کمپرسور پیستونی یکی از قدیمی ترین سیستم‌های کمپرسوری می باشد که در کولر مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز نیز کاربردهای خاص خود را دارد. کاربرد این نوع کمپرسور بیشتر در مناطق گرمسیر است. در قسمت‌هایی مثل جنوب یا قسمت‌های مرکزی ایران، کمپرسور پیستونی کولر گازی کاربرد زیادی دارد.

سخن پایانی ؛ کمپرسور ها در کولر گازی

در پایان باید به این نکته اشاره کنم که در خرید کولر گازی مثل خرید همه وسایل برقی دیگر، با یک متخصص مورد اطمینان مشورت کنید. کولر گازی همان قدر که زندگی شما را خنک می کند، می تواند با هزینه های سرسام آور و سروصدا آرامش خانه شما را هم از بین ببرد.

امیدوارم این پست برایتان مفید و کاربردی واقع شده باشد .