دفترچه راهنمای فارسی سرخ کن فیلیپس مدل hd9225 و hd9220
دفترچه راهنمای فارسی سرخ کن فیلیپس مدل hd9220 و hd9225

دفترچه راهنمای فارسی سرخ کن فیلیپس مدل hd9220: امروزه با توجه به پیشرفت چشمگیری که در عرصه لوازم خانگی به خصوص لوازم آشپزخانه پدیدار شده است، استفاده از دستگاه های که کار آشپزی و پختن غذاهای مختلف را برای آشپزهای عزیز راحت تر و سریع تر نماید، به یک امر کاملاً عادی و رایج تبدیل شده است. یکی از دستگاه های پراستفاده و کاربردی در آشپزخانه، دستگاه سرخ کن است. شما با استفاده از سرخ کن می توانید بسیاری از مواد غذایی اعم از سیب زمینی، انواع گوشت مرغ و ماهی و … را به نحو احسن سرخ نموده و از خوردن آن لذت ببرید.

دستگاه سرخ کن به شما کمک می کند کار سرخ کردن مواد غذایی را بدون دغدغه و تنها با فشردن چند کلید انجام دهید. کیفیت مواد غذایی که توسط دستگاه سرخ کن سرخ می شوند بسیار بالا بوده و همین موضوع سبب محبوبیت بسیار زیاد این دستگاه ها در آشپزخانه های مختلف شده است. ما در این مقاله از مجله آموزشی اشکان کالا با ارائه دفترچه راهنمای فارسی سرخ کن فیلیپس مدل hd9220 در خدمت شما عزیزان هستیم.

دفترچه راهنمای فارسی سرخ کن فیلیپس hd9220

یکی از معتبرترین شرکت های تولیدکننده لوازم خانگی در دنیا شرکت فیلیپس است. این شرکت هلندی با سابقه بسیار طولانی خود (از سال 1891 – حدود 130 سال قدمت) توانسته اسم و رسم خوبی را در بازار لوازم خانگی برای خود دست و پا نماید. شرکت فیلیپس محصولات متنوعی را در این سال ها روانه بازار کرده که یکی از پرطرفدارترینِ آن ها سرخ کن است. سرخ کن های فیلیپس به کیفیت بی نظیر و طول عمر بالای خود مشهور بوده و در ایران بسیار شناخته شده هستند. یکی از سرخ کن های تولید شده در شرکت فیلیپس، سرخ کن hd9220 می باشد. این سرخ کن پرفروش به دلیل قیمت مناسب و امکانات کاربردی فراوانی که در خود جای داده، به طور ویژه ای در ایران محبوبیت دارد و جزو پرفروش ترین سرخ کن هایی است که در فروشگاه های ایرانی موجود می باشد.

ما در اشکان کالا، علاوه بر فروش سرخ کن فیلیپس مدل hd9220 اورجینال با بهترین قیمت و گارانتی معتبر، راهنمای استفاده از این محصول را نیز به کاربران ارائه می کنیم. به همین خاطر چنانچه تمایل به آشنایی با نحوه کار سرخ کن فیلیپس مدل hd9220 و hd9225 دارید، ادامه این بخش را دنبال کنید.

نمای کلی دستگاه

سرخ کن فیلیپس مدل hd9225 و hd9220
سرخ کن فیلیپس مدل hd9225 و hd9220
راهنمای استفاده از سرخ کن فیلیپس hd9225 و hd9220
راهنمای استفاده از سرخ کن فیلیپس hd9225 و hd9220

در این دو تصویر می توانید نمایی کلی از دستگاه سرخ کن فیلیپس مدل hd9220 و hd9225 را مشاهده نمایید.

رنگ بندی دستگاه

سرخ کن فیلیپس مدل HD9220 : رنگ مشکی

سرخ کن فیلیپس مدل HD9225 : رنگ سفید

قبل از اولین استفاده

1- تمامی قطعات داخل سبد را در آورید.

2- قطعات را تمیز نمایید.

3- تمام لیبل ها را از دستگاه جدا کنید.

4- سبد و تابه را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید. برای اینکار از یک اسفنج نرم استفاده کنید.

5- داخل دستگاه را با دستمال نرم تمیز نمایید.

آماده سازی اولیه دستگاه

1- دستگاه را در جایی ثابت و بدون لرزش و در سطحی کاملا افقی قرار دهید. در ضمن جایی که دستگاه  را قرار میدهید باید در مقابل دما مقاوم باشد.

2- سبد را مانند شکل 2 درتابه قرار دهید.

3- کابل برق را از محفظه ی نگهداری کابل که در زیر دستگاه قرار دارد باز کنید.

توجه:

✔ داخل سبد و تابه روغن نریزید و یا آن را به روغن آغشته نکنید.

✔ از گذاشتن اشیاء روی دستگاه پرهیز کنید. اینکار باعث میشود گردش هوا در دستگاه به خوبی  انجام نشده و نتیجه نا مطلوبی را از دستگاه بگیرید.

با این سرخ کن علاوه بر سرخ کردن میتوانید غذاهای مختلفی درست کنید. این دفترچه به شما کمک می کند که در مورد آنها بیشتر بدانید.

پخت با سرخ کن فیلیپس مدل hd9220

1- دوشاخه ی دستگاه را به پریزی که دارای سیم ارت است وصل کنید.

2- مانند شکل 3 ماهی تابه را با احتیاط بیرون بکشید.

3- مواد غذایی را مانند شکل 4 به داخل سبد بریزید. مواظب باشید که مواد غذایی بالاتر از علامت  حداکثر نباشد. اینکار باعث میشود پخت یکنواختی نداشته باشید.

4- مانند شکل 5 تابه را در جای خود قرار دهید.

تابه را بدون سبد در جای خود قرار ندهید. دقت کنید که بعد از استفاده، سبد و تابه بسیار داغ هستند و تماس با آنها به شما آسیب می رساند. 

5- دستگیره ی کنترل دما را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا روی دمای مورد نظر قرار گیرد.  برای تشخیص دما به بخش تنظیمات مراجعه کنید. (شکل 6)

درصورتیکه بخواهید همزمان ترکیبات دیگری را نیز در سرخ کن بپزید یا سرخ کنید به جدول تنظیم دما و  زمان پخت مواد دقت کنید تا در یک حد باشند.

6- زمان پخته شدن مواد غذایی را تعیین کنید.

7- برای روشن شدن دستگاه کلید تایمر را مانند شکل 7 بچرخانید و زمان را طبق برنامه ی پخت هر  غذا، تعیین کنید.

در صورتیکه نیاز به گرم کردن پیش از پخت (پیش گرمایش) دارید، بعد از تعیین دمای مورد نیاز، تایمر را روی  3 دقیقه قرار دهید (شکل 8). تایمر شروع به کار کرده و بعد از 3 دقیقه دستگاه خاموش میگردد. به یاد داشته باشید که داخل تابه نباید روغنی ریخته شود.

8- برخی از مواد موقع پختن یا سرخ شدن نیاز دارند تکان داده شوند. برای این کار تابه را با احتیاط از  جای خود درآورید و با نگهداشتن دستگیره ی تابه، با احتیاط تکان دهید (شکل 9).

توجه داشته باشید که موقع هم زدن مواد، روی دکمه ی رها کننده ی سبد فشار ندهید. (شکل 10)

برای اینکه وزن سبد کمتر شود می توانید سبد را از تابه جدا کرده و فقط سبد را تکان دهید. برای  این کار تابه را بعد از درآوردن، در جایی قرار دهید که نسوزد. سپس سبد را با احتیاط در آورید.  مواظب باشید که دستتان آسیب نبیند.

9- صدای زنگ تایمر نشان دهنده ی اتمام کار دستگاه است. تابه را بیرون بکشید و در جایی که نسوزد،  بگذارید. میتوانید هر زمانی که نیاز باشد تایمر را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا  دستگاه خاموش گردد. (شکل 11)

10- امتحان کنید که مواد آماده شده باشد. اگر کامل سرخ نشده یا نپخته باشد تابه را دوباره در جای خود  قرار داده و چند دقیقه سرخ کن را روشن کنید.

11- برای خالی کردن مواد ریز، سبد را از تابه جدا کنید. (شکل 12)

برای خالی کردن مواد ریز، سبد را همراه با تابه سر و ته نکنید. اینکار باعث میشود که روغن اضافی  که در تابه ریخته شده دوباره روی غذای شما بریزد.

بعد از هواپز شدن، مواد داخل تابه، سبد و تابه داغ هستند. همچنین موقع باز کردن تابه بخار ناشی  از روغن از تابه خارج می شود. مراقب سوختن دستتان باشید. 

12- مواد پخته شده یا سرخ شده را در ظرف دیگری خالی کنید. (شکل 13)

13- برای خالی کردن تکه های بزرگ میتوانید از انبرک یا چنگال استفاده کنید. (شکل 14)

14- وقتی یکسری از مواد آماده شد میتوانید بلافاصله سری دیگر را بعد از خالی کردن سبد، در آن قرار داده و اقدام به سرخ کردن یا پخت نمایید.

تنظیمات سرخ کن فیلیپس مدل hd9220

جدول زیر به شما کمک میکند تا زمان و دمای آماده شدن مواد غذایی مختلف را به درستی تنظیم نمایید.  توجه داشته باشید که این جدول میتواند با توجه به اندازه و نوع مواد تغییر کند و این جدول حدود تقریبی  را تعیین می کند. برای نتیجه گیری بهتر توصیه می کنیم که قبل از قرار دادن مواد در سبد دستگاه را به  مدت 3 دقیقه بصورت خالی گرم نمایید. دقت کنید که سبد و تابه باید در جای خود قرار داشته باشند.

∗ تکه های کوچک سریعتر از تکه های بزرگ آماده می شوند.

∗ زمان سرخ کردن یا پختن، نسبت به مقدار مواد متغیر است. هر چقدر مواد بیشتری در سبد  ریخته شود زمان بیشتری لازم خواهد داشت.

∗ مدت زمات آماده شدن موادی که احتیاج به تکان دادن دارند، کمی بیشتر از زمان عادی خواهد  بود.

∗ برای سرخ کردن سیب زمینی های تازه، کمی روغن (ترجیحا روغن زیتون) اضافه کنید. روغن باعث سرخ شدن سریعتر آنها می شود.

∗ از قرار دادن غذاهایی که آغشته به انواع سس ها هستند پرهیز کنید.

∗ ساندویچ هایی که در فر تهیه می شوند را می توانید در سرخ کن فیلیپس نیز تهیه کنید.

∗ بهترین میزان برای سیب زمینی سرخ کردنی 450 گرم می باشد.

∗ برای تهیه ی غذاهایی که احتیاج به خمیر دارند میتوانید از خمیر های آماده به جای خمیر های  خانگی استفاده کنید. خمیر های آماده سریعتر از نوع خانگی آن پخته می شوند.

∗ از این دستگاه برای گرم کردن مجدد غذا می توانید استفاده کنید. برای این کار سرخ کن را در  دمای 150 درجه سانتیگراد به مدت 10 دقیقه استفاده کنید.

∗ سیب زمینی های سرخ شده باید رنگشان بین قهوه ای روشن تا نزدیک به قهوه ای تیره باشد.

∗ برای سرخ کردن سیب زمینی تازه نباید از دمای بالاتر از 180 درجه سانتی گراد استفاده کرد.

جدول راهنمای سرخ کردن مواد غذایی در سرخ کن فیلیپس مدل hd9220 و hd9225
جدول راهنمای سرخ کردن مواد غذایی در سرخ کن فیلیپس مدل hd9220 و hd9225

برای پیش گرمایش، دستگاه را قبل از استفاده در دمای تعیین شده به مدت 3 دقیقه روشن کنید.

سرخ کردن سیب زمینی خانگی

در جدول بالا نحوه ی سرخ کردن خلال آماده را یاد گرفتید. ولی برای سرخ کردن خلال سیب زمینی خانگی  به ترتیب زیر عمل کنید.

1- سیب زمینی را پوست بکنید و آن را بصورت خلال های بزرگ در آورید. (8*8 میلی متر)

2- خلال ها را در کاسه ای داخل آب بریزید و آن را به مدت 30 دقیقه در یخچال قرار دهید. سپس از  یخچال خارج کرده روی دستمال تمیزی بریزید تا آب آن برود. (خلال ها در حد خیس بودن بمانند)

3- نصف قاشق غذا خوری روغن زیتون روی خلال ها بریزید. نمک و ادویه را افزوده و کاملا هم بزنید تا  روغن و ادویه بصورت یکنواخت روی خلال ها آغشته شود.

4- خلال ها را به آرامی در سبد ریخته و داخل تابه ی دستگاه قرار دهید. سپس تابه را در محل خود قرار  داده دستگاه را در دمای 180 درجه و زمان 22 دقیقه تنظیم کنید.

5- بعد از 16 دقیقه تابه را در آورده تکان دهید تا خلال ها زیر و رو شوند.

6- دوباره تابه را در جای خود قرار دهید تا دستگاه به کار خود ادامه دهد.

7- بعد از شنیدن صدای سوت تابه را در آورید و امتحان کنید. اگر سرخ نشده بود دوباره به مدت چند دقیقه تابه را در جای خود قرار داده و روشن کنید.

خلال هایی که به این صورت سرخ شده اند به دلیل استفاده از حداقل روغن کاملا بی ضرر می باشند. همچنین  روغنی که استفاده میکنید ته مانده ای ندارد که دوباره استفاده شود. به همین دلیل همیشه مواد غذایی با روغن تازه آماده شده و بسیاار لذیذ خواهد بود. عدم دور ریخت روغن علاوه بر صرفه ی اقتصادی، محیط  زیست را نیز آلوده نمیکند.

روش تمیز کردن دستگاه

بعد از هر بار استفاده تابه ی دستگاه را در آورده و روغن ته مانده ی آن را تمیز کنید تا در استفاده های بعدی  دود نکرده و بوی سوختگی به غذا ندهد.

1- دوشاخه دستگاه را از پریز جدا کنید. تایمر را روی 0 قرار دهید. برای خنک شدن سریعتر، تابه را از جای خود در آورید.

2- قسمت بیرونی دستگاه را با دستمال نرمی پاک کنید.

3- تابه و سبد را در ماشین ظرفشویی و یا با آب داغ همراه با مایع ظرفشویی و یک اسفنج نرم بشویید. میتوانید از یک ماده چرب زدا برای پاک کردن چربی استفاده کنید به شرطی که این ماده آسیبی به  قسمت های پلاستیکی تابه وارد نکند. اگر چربی از سبد یا تابه جدا نشد، سبد را داخل تابه قرار داده کمی آب داغ به همراه مایع ظرفشویی داخل تابه ریخته حدود 10 دقیقه بعد آب کشی نمایید.

4- برای پاک کردن قسمت داخلی دستگاه اسفنج نرمی را با آب داغ خیس کرده و آب آن را بگیرید.  سپس قسمت داخلی دستگاه را تمیز کنید. (قسمت بالایی تابه را تمیز نکنید. اینکار باعث آسیب دیدگی دستگاه می گردد).

5- اگر نیاز به تمیز کردن هیتر بود، با یک برس نرم و خشک این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید  که دستگاه به برق متصل نباشد و دستگاه کاملا خنک باشد.

روش نگهداری از سرخ کن فیلیپس مدل hd9220

1- دوشاخه ی دستگاه را از پریز بکشید.

2- اجازه دهید دستگاه کاملا خنک شود.

3- کابل دستگاه را درون محفظه ی خود جمع کنید و سیم را در شیار محفظه محکم کنید.

عیب یابی دستگاه

هر دستگاه برقی ممکن است ایراداتی داشته باشد. ایراد ها ممکن است ناشی از خرابی دستگاه یا به دلیل  استفاده نادرست از دستگاه باشند. در صورتیکه در عملکرد دستگاه ایرادی مشاهده کردید، قبل از اینکه به  مرکز خدمات مشتریان فیلیپس مراجعه کنید، موارد زیر را بررسی نمایید.

دستگاه روشن نمی شود

✔ کابل برق را کنترل کنید.

✔ تایمر را چک کنید.

مواد غذایی خوب سرخ نمی شوند

✔ مقدار مواد غذایی که در سبد قرار گرفته بیش از حد مجاز است.

✔ اندازه ی قطعات مواد بزرگتر از حد مجاز است.

✔ دما به درستی انتخاب نشده است.

✔ زمان به حد کافی انتخاب نشده است.

مواد بصورت یکنواخت سرخ نشده اند

✔ احتمال افتادن مواد غذایی روی هم.

✔ تکان ندادن به موقع مواد داخل سبد.

غذاهای سرخ شده بعد از خارج  کردن از سرخ کن ترد نیستند

✔ نوع روغن را بدرستی انتخاب نکرده اید.

✔ بیش از اندازه مواد را به روغن آغشته کرده اید.

تابه دستگاه بدرستی در جای خود قرار نمی گیرد

✔ احتمالا سبد به درستی در جای خود قرار نگرفته.

✔ سبد بیش از حد مجاز پر شده است.

دود سفیدی از دستگاه خارج می شود

✔ وقتی در سرخ کن از مواد غذایی چرب استفاده می کنید، چربی  اضافی در تابه میریزد. روغن اضافی دود سفید تولید کرده و باعث داغ شدن بیش از حد تابه می گردد. این کار در نتیجه نهایی پخت  یا در خود دستگاه تاثیر منفی نخواهد داشت و میتوانید بعد از گذشت نصف زمان پخت روغن تولید شده یا انباشته شده در تابه را  خالی کرده و به عمل پختن یا سرخ کردن ادامه دهید.

✔ دود سفید میتواند بخاطر تمیز نکردن تابه و سبد از چربی باشد. بعد از استفاده حتما چربی های سبد و تابه را کاملا تمیز کنید.

خلال های سیب زمینی خانگی بطور یکنواخت سرخ نمی شوند

✔ سیب زمینی بعد از خلال شدن باید بمدت 30 دقیقه در داخل آب و  در یخچال نگهداری شود. سپس باید آب آن گرفته شود. احتمالا  یکی از مراحل را بدرستی طی نکرده اید.

✔ احتمالا از سیب زمینی تازه استفاده نکرده اید.

خلال های سیب زمینی بعد از بیرون آوردن از سرخ کن ترد نیستند

✔ اطمینان حاصل کنید که خلال ها قبل از آغشته کردن به روغن به  درستی آب گیری شده باشند.

✔ برای ترد تر شدن اندازه ی خلال ها را کمی کوچکتر برش دهید.

✔ روغن استفاده شده کم است.

از دستکاری کردن بی مورد دستگاه خودداری نمایید. در صورت بروز هرگونه ایراد با مراکز خدمات فیلیپس تماس بگیرید.

از این که تا پایان بخش “راهنمای فارسی استفاده از سرخ کن فیلیپس مدل hd9220 و hd9225” همراه اشکان کالا بودید از شما سپاسگزاریم. در صورت تمایل از سایر مطالب رایگان مجله آموزشی اشکان کالا نیز بازدید نمایید.